Önlem Al

İşitme Kaybını Önlemek için neler yapabilirim?

İşitme kaybı, yaşlanma ile birlikte görülmesi normaldir.

Bununla birlikte, aşırı gürültü en büyük nedendir. Kalıcı işitme kaybı, belirli seslere korunmasız maruz kalınması ile hemen hemen her yaşta ortaya çıkabilir.

Kalıcı işitme kaybının günümüz teknolojisinde işitme cihazı kullanılmadan geri getirilmesi mümkün değildir. İşitmek insanlar arası iletişiminde çok önemli bir yere sahip olduğunu için bunun değerini bilelim ve gerekli önemleri almaktan kaçınmayalım.

İşitme Kaybının oluşmasında bir çok etken vardır. Erken teşhis diğer tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi işitme kaybında da çok önemlidir.

İşitme kaybında erken teşhisin önemini ayrıntılı bilgi için bir kulak burun boğaz polikliniği ve uzman KBB hekiminin sevkiyle odyoloji (işitme konuşma denge ) ünitesine başvurmanızı öneririz.

Eğer böyle bir durum yaşadığınızı düşünüyorsanız. Bunun tespiti için işitme kaybı tanı yazımızı okumanızı öneriyoruz.

İşitme Kaybını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler:

  • Gürültülü ortamlardan uzak durmalısınız.
  • Çalıştığınız ortam gürültülü ise bunun için koruyucu tıkaç ve kulaklık takmayı ihmal etmeyiniz.
  • Kulaklıkla dinlerken (mp3çalar, mobil telefon, ipad, notebook, pc vb.) dinlediğiniz cihazın sesini çok açmaktan kaçınınız.

Özetle

Kulak sağlınız için 85dB üzeri her türlü ses ortamından uzak durunuz.

Desibel nedir? dB

Desibel ( dB ), belirli bir referans güç ya da miktar seviyeye olan oranı belirten, genelde ses şiddeti için kullanılan logaritmik ve boyutsuz bir birimdir.

0dB insan için sessizlikken sınır 120dB'dir

Bize Ulaşın 02324648187


Facebook