İşitme Cihazı Nasıl Alınır?


İşitme ve Anlama Seviyenizin Tespiti

İşitme cihazı alabilmek için önce işitme ve anlama seviyenizin tespiti gerekiyor.Bunun için Kulak burun boğaz bölümü olan aynı zamanda da odyometri birimi bulunan bir hastane de KBB hekimine muayene olmanız ve işitme testlerinizin yapılması gerekiyor. Muayene ve işitme testlerinizin değerlendirilmesi sonucunda; Kalıcı işitme kaybı tanısı konularak, KBB uzmanı tarafından işitme cihazı kullanmanız önerildiğinde, artık işitme cihazı kullanmanız gerekiyor demektir. Hastaneden alacağınız işitme testi, reçete ve rapor ile sağlık bakanlığı denetimli ve ruhsatlı işitme cihazı merkezlerinden işitme kaybınız ve iletişim gereksinimlerinizi karşılayabilecek düzeyde olan işitme cihazını veya cihazlarını deneyerek, kullanmanız önerilen işitme cihazını alabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığından Ruhsatlı Merkezler

Sağlık bakanlığından ruhsatlı merkezlerin, adres telefon bilgilerine, il sağlık müdürlükleri internet sitesinden liste halinde ulaşabilmek mümkün. Ayrıca hastanelerde sağlık bakanlığının tebligatı doğrultusunda, il sağlık müdürlüklerinden gönderilen liste, KBB polikliniğin veya Rapor servisinin görülebilen bir noktasında asılı bulunur. Rapor verme yetkisi bulunan hastaneler, işitme cihazı merkezlerinin iletişim bilgileri olan bu listeyi raporla birlikte verir.

İşitme Merkezi

Odyometrik inceleme sonuçlarınız ile gideceğiniz işitme merkezinde, uygulaması ve denemesi yapılarak belirlenen işitme cihazının, kalıp alma işlemi yapılır. Daha sonra işitme cihazınızı teslim almak ilk uygulama ve ayarlamaları yapmak için, kullanıcıya randevu gün ve saati belirlenir . Kullanıcı ilk randevusuna geldiğinde işitme cihazının ilk ayarlamaları yapılır. Uygulama sonucunu gösteren gerçek kulak ölçümü testi yapılır. Kullanıcıya işitme cihazının kullanım bilgileri uygulamalı olarak anlatılır, kullanıcının yapması gereken, cihazın takıp çıkarılması, pilin değiştirilmesi, günlük temizlik gibi işlemler uzman kontrolünde kullanıcıya uygulama yaptırılır. Daha sonra kullanıcıya periyodik kontrol programı verilir.

Twitter


Facebook