Tinnitus (Çınlama) Sıkça Sorulan Sorular

Tinnitus Nedir?

Tinnitus, harici bir ses olmadığında kulaklarınızda veya başınızda ses duyulmasının tıbbi terimidir. Çoğu durumda, kulak çınlaması öznel bir sestir, yalnızca onu yaşayan kişi onu duyabilir. İnsanlar sesi "kulakları çınlatması" olarak tanımlarlar, ancak bir çok çeşiti vardır Bunlar tıslama, uğultu, ıslık çalma, kükreme ve cıvıl olarak görülebilir.

Tinnitus'a Sebep Olan Şeyler Nelerdir?

Tam olarak sebebi bilinmemesiyle birlikte. Aşırı gürültü, stres, baş zedenmesi gibi sebeplerden dolayı görülebilir.

Tinnitus ne kadar yaygındır?

İnsanların % 90'da çok hafif de olsa görülebilir.

Tinnitus kesin tedavisi var mıdır?

Tinnitusün kesin tedavisi olmamakla birlikte, bu konuda farklı çözümler mevcuttur. İşitme Merkezi Cihazı olarak size bu konuda yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Tinnitus ile işitme kaybı arasında ne gibi bir bağ vardır?

Kulak çınlaması işitme kaybına neden olmazken, belli nedenlerden dolayı işitmeyi engeller. Kulakların gürültüye bağlı hasarından kaynaklanabildiğinden ve birçok durumda kulak çınlaması ve işitme kaybı birlikte teşhis edilir.

İşitme Cihazları tinnitus’u tedavi edebilir mi?

İşitme cihazlarıyla yapılan amplifikasyon, kulak çınarını yaşayan kişilere rahatlatma getirebilir, çünkü kulak çınarının odağı haline gelmesine yardımcı olabilecek ortam seslerini artırabilirler.

Tinnitus'u olan kişi ilk olarak ne yapmalı?

İşitsel olarak size önerimiz, kulak burun boğaz polikinliğine görülmeniz. Bunun sonucunda gerekirse cihaz ile tedaviye başlayabilirsiniz.

Bize Ulaşın 02324648187


Facebook