Bakım

Kulak arkası (BTE) cihazınızın doğru bakımı ve temizliği

Aşağıdaki durumlarda işitme uzmanınıza başvurun:

  • Kulak kiri birikintileri kulak kalıbının deliğinden temizlenemiyorsa
  • Ses hortumu sarımsı bir renk almış veya kırılgan bir hale gelmişse
  • Ötme sesi nedeniyle artık işitme cihazından istenen ses seviyesi elde edilemiyorsa

İşitme cihazı kesinlikle sıvılarla temas etmemelidir!

Cihazı temizlemeden önce, kulak kalıbını daima işitme cihazından çıkartın. Kulak kalıbını işitme cihazına yeniden bağlarken tamamen kuru olduğundan emin olun. Hortumu kurutmanın en iyi yolu, hava üfleyici veya sıkıştırılmış hava püskürtme spreyi kullanmaktır. Sağ kulak kalıbının sağ işitme cihazına (kırmızı işaret), sol kulak kalıbının sol işitme cihazına (mavi işaret) bağlandığından emin olun.

Harici alıcı içeren (CRT) kulak arkası cihazınızın doğru bakımı ve temizliği

İşitme cihazı ve harici alıcı (hoparlör) kesinlikle suyla temas etmemelidir!

  • Dome ve harici alıcının her gün nemli bir bezle temizlenmesi çok önemlidir.
  • İşitme uzmanınızın sizle paylaştığı işitme cihazları için başlangıç bilgilerinden de hatırlayacağınız gibi, harici alıcıda bulunan serumen koruma filtresi, yaklaşık dört ila sekiz hafta arasında değiştirilmelidir; serumen koruması gözle görülebilir bir şekilde kirli veya tamamen kapalı ise ses daha derinden veya daha düşük seviyede iletilecektir

İşitme cihazınızda özel yapım bir kulak kalıbı bulunuyorsa, bunun önceki bölümde anlatıldığı şekilde temizlenmesi gereklidir. Temizlik işleminden sonra, kulak kalıbını hava üfleyici veya sıkıştırılmış hava püskürtme spreyi kullanarak kurutun.

Bu işlem yalnızca yüzey temizliği için geçerlidir. Kulak kalıbının ultrasonik banyoda detaylı temizliği için lütfen düzenli aralıklarla işitme uzmanınızı ziyaret edin.

İnce ses hortumu (SlimTube) içeren kulak arkası cihazınızın doğru bakımı ve temizliği

İşitme cihazı kesinlikle suyla temas etmemelidir!

Ses hortumunu temizlemeden önce işitme cihazınızdan çıkartın. Bu işlemi doğru yapabilmek için, lütfen işitme cihazınızın kullanım talimatlarına başvurun. Dome, ses hortumu üzerindeki yerinde durabilir.

Ses hortumunu temizledikten sonra, tamamen kuru olduğundan ve içinde sıvı kalmadığından emin olun.

Ses hortumunu, hava üfleyici veya sıkıştırılmış hava püskürtme spreyi kullanarak iyice kurutun.

Lütfen ses hortumunun doğru işitme cihazına takıldığından emin olun. Ses hortumunun üzerindeki renkli işaret ile işitme cihazınızın üzerindeki renkli işareti eşleştirmeniz yeterlidir.

  • Sağ taraf kırmızı renkli “R“ harfiyle işaretlenmiştir.
  • Sol taraf mavi renkli “L“ harfiyle işaretlenmiştir.

Dome, her dört haftada bir değiştirilmelidir.

İşitme cihazınızda özel yapım bir kulak kalıbı bulunuyorsa, daha önce anlatıldığı şekilde temizlenmesi gereklidir. Temizlik işleminden sonra, kulak kalıbını hava üfleyici veya sıkıştırılmış hava püskürtme spreyi kullanarak kurutun.

Kulak içi (ITE) cihazınızın doğru bakımı ve temizliği

  • Su ve çözücüler elektronik bileşenlere zarar verebilir. İşitme cihazlarını çıkarttıktan sonra, cihazları temizlik işlemi için özel olarak tasarlanmış bir temizleme beziyle temizleyin.
  • Özel bir fırça yardımıyla, işitme cihazlarınız üzerindeki kulak kiri birikintilerini her gün temizleyin. Kulak kiri veya toz zerreciklerinin işitme cihazlarının içine girmesini önlemek için, işitme cihazlarını daima üstten aşağı doğru silerek temizleyin.
  • İşitme cihazının ses gücü azalırsa serumen filtresi tıkanmış olabilir. Serumen filtresini değiştirin veya işitme uzmanınıza başvurun.
İşitme cihazlarını kullanırken aşağıdaki noktalara dikkat edilmelidir:

Elektronik aksamlar doğrudan shell’in içine yerleştirilmiştir. Cihazlar bu nedenle kulak kiri, nem veya kir nedeniyle yüksek hasar riskine maruz kalabilirler.İşitme uzmanınız, işitme cihazlarınızın temizliği konusunda detaylı bilgi verebilir ve özel temizleme ve kurutma setleri tavsiye edebilir.

Bize Ulaşın 02324648187


Facebook